top of page

Najčastejšie položené otázky o výkupe nehnuteľnosti za hotovosť - Časť 1

Chcete predať svoju nehnuteľnosť rýchlo a bez problémov? Predaj nehnuteľnosti za hotovosť (výkup nehnuteľnosti) môže byť riešením, ktoré práve hľadáte. Výkup nehnuteľnosti za hotovosť znamená, že dostanete rýchlu platbu bez zdĺhavého vyjednávania, obhliadky nehnuteľnosti či čakania na schválenie hypotéky bankou pre kupujúceho.


V tomto blogovom príspevku: "Najčastejšie položené otázky o výkupe nehnuteľnosti za hotovosť - Časť 1" odpovieme na desať najčastejšie kladených otázok o rýchlom predaji resp. výkupe nehnuteľnosti za hotovosť.


V príspevku dostanete odpoveď na otázky ako napr.:

1. Ako prebieha proces výkupu nehnuteľnosti za hotovosť?


Proces výkupu nehnuteľnosti za hotovosť je pomerne jednoduchý. Výkup nehnuteľnosti za hotovosť sa začne tým, že oslovíte spoločnosť, ktorá sa zaoberá výkupom nehnuteľnosti, spravidla absolvujete jednu obhliadku, dohodnete sa na kúpnej cene a ostatných zmluvných podmienkach a podpíšete kúpnu zmluvu.


Kúpna cena pritom bude uhradená ihneď. V porovnaní s predajom nehnuteľnosti prostredníctvom realitnej kancelárie je výkup nehnuteľnosti za hotovosť výhodnejší v tom, že platbu za predaj nehnuteľnosti obdržíte takmer okamžite.


2. Ako dlho trvá výkup nehnuteľnosti za hotovosť?


Proces predaja, resp. výkupu nehnuteľnosti za hotovosť môže trvať len niekoľko dní, podľa toho, ako rýchlo sa dohodnete s kupujúcim alebo aké kroky treba ešte vykonať (napr. v prípade exekúcie, pripravovanej alebo prebiehajúcej dražby a pod.).


Akonáhle sa dohodnete, výkupca nehnuteľnosti je pripravený na okamžitú platbu. Je však dôležité poznamenať, že výkup nehnuteľností sa zvyčajne realizuje až niekoľkonásobne rýchlejšie ako tradičný spôsob predaja cez realitnú kanceláriu, ktorý môže trvať aj niekoľko mesiacov.


Je potrebné brať do úvahy aj súčasnú hospodársku situáciu, keď je kúpna sila záujemcov o nové bývanie značne oslabená a banky sprísnili podmienky na poskytnutie hypotéky, úveru na bývanie.


3. Aké sú výhody výkupu nehnuteľnosti za hotovosť?


Jednou z najväčších výhod výkupu nehnuteľnosti za hotovosť je rýchlosť procesu, okamžitá platba a pohodlie pre predávajúceho. Hotovostný výkup nehnuteľnosti sa zvyčajne realizuje rýchlo, pričom vo väčšine prípadov sa nehnuteľnosť vykupuje v stave "ako stojí a leží", čiže predávajúci sa nemusí starať o žiadne opravy alebo úpravu nehnuteľnosti.


Predaj, resp. výkup nehnuteľnosti za hotovosť je pre predávajúceho výhodné aj z toho dôvodu, že nemusí zaplatiť províziu realitnej kancelárii alebo maklérovi vo výške niekoľko tisíc eur (zvyčajne 3-5% z predajnej ceny).


4. Aké sú nevýhody výkupu nehnuteľnosti za hotovosť?


Jednou z potenciálnych nevýhod výkupu nehnuteľnosti za hotovosť je, že môžete dostať nižšiu cenu, ako by ste dostali na otvorenom trhu. Avšak hotovostný kupujúci vám môže ponúknuť primeranú cenu na základe aktuálnej trhovej hodnoty vašej nehnuteľnosti.


5. Ako nájdem hotovostného kupujúceho pre moju nehnuteľnosť?


Kupujúceho, ktorý je schopný zaplatiť za nehnuteľnosť v hotovosti takmer ihneď môžete nájsť najmä vyhľadávaním online alebo v spolupráci s investorom do nehnuteľností. Vždy si dávajte pozor na to, aby ste sa nestali obeťou podvodu.


V prípade záujmu o rýchly predaj nehnuteľnosti za hotovosť kontaktujte profesionálnu spoločnosť, ktorá sa zaoberá s výkupom nehnuteľností a disponuje recenziami. Taká spoločnosť má zaručiť všetky formality, ako napr. rýchly a bezproblémový priebeh predaja, resp. výkupu nehnuteľnosti a zaplatenie kúpnej ceny.


6. Aký je rozdiel medzi výkupom nehnuteľnosti a tradičným spôsobom predaja?


Pri výkupe nehnuteľnosti za hotovosť je kupujúcim zvyčajne spoločnosť, ktorá je schopná kúpiť vašu nehnuteľnosť priamo v hotovosti, bez potreby schvaľovania hypotéky alebo financovania cez hypotéku alebo úver.


Na druhej strane, v prípade tradičného spôsobu predaja ponúknete svoju nehnuteľnosť cez realitnú kanceláriu, pričom kupujúci si zvyčajne potrebuje zabezpečiť financovanie na kúpu nehnuteľnosti, čo môže predĺžiť dobu predaja aj o niekoľko mesiacov oproti výkupu nehnuteľnosti.7. Je možné využiť výkup nehnuteľnosti aj v prípade, ak je v zlom stave?


Áno, stále môžete ponúknuť svoju nehnuteľnosť výkup za hotovosť, aj keď je v zlom stave. Spoločnosti, ktoré sa zaoberajú výkupom nehnuteľnosti sú často ochotní kúpiť nehnuteľnosť v akomkoľvek stave ("ako stojí a leží"), čo znamená, že sa nebudete musieť starať o nákladné opravy, rekonštrukcie alebo úpravu nehnuteľnosti.


8. Akú cenu môžem očakávať pri výkupe nehnuteľnosti?


Celková cena, ktorú môžete očakávať pri výkupe nehnuteľnosti za hotovosť, bude závisieť od rôznych faktorov vrátane aktuálnej trhovej hodnoty nehnuteľnosti, stavu vašej nehnuteľnosti, polohy nehnuteľnosti a náročnosti potrebnej administratívy.


9. Sú s výkupom nehnuteľnosti za hotovosť spojené nejaké poplatky alebo náklady?


Aj keď je zvyčajne s predajom nehnuteľnosti za hotovosť spojené menej poplatkov ako cez realitnú kanceláriu (provízia v hodnote niekoľko tisíc eur, náklady na opravu a pod.), stále sa môžu objaviť určité náklady aj v prípade výkupu nehnuteľnosti za hotovosť, ako sú napr. náklady na zmluvnú dokumentáciu, správne poplatky (kolky).


Závisí len od dohody, kto a v akej výške uhradí náklady spojené s predajom nehnuteľnosti. Existujú však profesionálne spoločnosti, ktoré kupujú nehnuteľností rýchlo za hotovosť a ktoré zaplatia všetky náklady spojené s predajom, čím predávajúci ušetrí množstvo peňazí.


10. Mám predať svoju nehnuteľnosť cez výkup za hotovosť alebo využiť služby realitnej kancelárie?


Rozhodnutie o predaji cez výkup nehnuteľnosti za hotovosť alebo o využití služby realitnej kancelárie bude v konečnom dôsledku závisieť od vašich individuálnych potrieb a okolností za ktorých sa nehnuteľnosť predáva.


Existujú totiž okolnosti, kvôli ktorým tradičný spôsob predaja neprichádza do úvahy, pokiaľ banky neposkytujú úver na nehnuteľnosť kvôli stavu nehnuteľnosti alebo iným okolnostiam, napr. v prípade prebiehajúcej dražby a pod. V takom prípade prichádza do úvahy prevažne len predaj nehnuteľnosti za hotovosť.


Ak hľadáte rýchly a bezproblémový spôsob predaja nehnuteľnosti za hotovosť, tak práve výkup nehnuteľnosti môže byť pre vás tou najlepšou voľbou.

Na záver, rýchly predaj nehnuteľnosti za hotovosť môže byť skvelou voľbou, ak hľadáte rýchly a bezproblémový spôsob predaja nehnuteľnosti. Spoluprácou s kupujúcim, ktorý je schopný kúpiť vašu nehnuteľnosť za hotovosť, sa môžete vyhnúť mnohým problémom a ušetriť veľa času, ktoré sú spojené s tradičným spôsobom predaja nehnuteľností (predaj cez realitnú kanceláriu), navyše môžete získať za svoju nehnuteľnosť primeranú cenu takmer okamžite bez toho, aby ste sa museli obávať nákladných opráv alebo rekonštrukcií.


Ak premýšľate o rýchlom predaji nehnuteľnosti, ale stále máte otázky ohľadom presného postupu, podmienkach výkupu nehnuteľnosti alebo potrebujete oceniť svoju nehnuteľnosť, neváhajte a kontaktujte nás ešte dnes.
Comments


Využite nezáväznú a bezplatnú konzultáciu

+421 947 113 022
info@realo.sk

REALO | Výkup nehnuteľností, výkup bytov, výkup domov rýchlo za hotovosť
bottom of page